Potpisivanje Sporazuma, puštanje u pogon postrojenja za dezinfekciju vode UV zračenjem, te predstavljanje monografije društva

 

U četvtrtak 12. studenoga 2020. bio je veliki dan za naše „Hrmotine“. Toga dana, posjetili su nas generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković i predsjednik uprave Hrvatske elektroprivrede d.d. Frane Barbarić kako bi s našim direktorom Nekićem potpisali sporazum za budućnost vodoopskrbe Hrvatskog primorja i otoka Raba i Paga. Sporazumom se predviđa desetogodišnja suradnja na rješavanju vodoopskrbe Hrvatskog primorja te otoka Raba i Paga kroz projekt HE SENJ2. Naš sporazum je tripartitni tj. potpisali su ga Hrvatske vode, HEP i naše društvo. Sporazum je „težak“ 266,3 milijuna kuna a njime je predviđeno razdvajanje vodoopskrbnih i hidroenergetskih koridora tj. odvajanje vodoopskrbe od proizvodnje električne energije. Provođenjem ovog projekta, konačno bismo u sustav trebali dobiti vodu više kvalitete direktno iz rijeke Gacke. Osim gore navedenih gostiju, ovu našu svečanost uveličali su i državni tajnik u ministarstvu pravosuđa i uprave Sanjin Rukavina te predstavnici naših vlasnika gradonačelnici Senja, Raba, Paga i Novalje, a bio je tu i gradonačelnik Otočca, grada na čijem će se području nalaziti većina ovog projekta.

Osim Sporazuma, čije se potpisivanje dogodilo na kraju ovog skupa, ali smo ga stavili na početak jer on gleda u budućnost našeg društva i svih ljudi na ovom području, u četvrtak je na Hrmotinama u pogon pušteno i postrojenje za dezinfekciju vode UV (ultra-ljubičastim) zračenjem te je predstavljena monografija društva povodom 40 godina postojanja i rada. Što se tiče postojenja za UV dezinfekciju vode, to je nešto o čemu već duže vremena razmišljamo. Tako su nam početkom 2018. tvrtke Vododer d.o.o. iz Zagreba i Telecontrol d.o.o. iz Rijeke napravile projektnu dokumentaciju za njega, a tijekom 2019. smo s tvrtkom Tehnomehanika d.o.o. iz Rijeke krenuli u izgradnju koju smo nakon 9 mjeseci uspješno završili.

Pojednostavljeno, UV dezinfekcija radi na način da UV lampe (cijevi) osvjetljavaju vodu koja prolazi kraj njih svjetlošću iz UV spektra tj. svjetlošću valnih duljina od 200-400 nm. Valna duljina od 254 nm se pokazala kao najučinkovitija za dezinfekciju vode te se upravo ona koristi u te svrhe.

UV svjetlost je dio prirodne sunčeve svjetlosti. Taj jedinstveni dezinfikator prekida životne funkcije mikroorganizama prirodnim procesom oksidacije. Budući da se u čitavom procesu ne koriste nikakve kemikalije nema štetnih kemijskih spojeva ili njihovih nusprodukata.

Primjenom UV dezinfekcije značajno će se podići razina sigurnosti mikrobiološke ispravnosti vode i smanjiti količina klora u vodi, budući da se primarna dezinfekcija obavlja UV zračenjem, a plinoviti klor se dodaje samo zbog sekundarne dezinfekcije i reziduala u mreži.

Na Hrmotinama su ugrađena dva uređaja tipa Spectron, njemačkog proizvođača Wedeco kapaciteta svaki po 200 l/s protoka i posljednja su riječ tehnike na ovom polju.

Kompletan proces UV dezinfekcije je upravljan računalno i integriran je u postojeći nadzorno-upravljački sustav Vodovoda.

Puštanjem u rad ovog sustava, uređaj Hrmotine postaje postrojenje s najvećom ekološkom dezinfekcijom vode za ljudsku potrošnju u Hrvatskoj.

 

Projekt UV dezinfekcije na uređaju za pročišćavanje i kondicioniranje vode Hrmotine dijelom je sufinanciran od strane Hrvatskih Voda. Ukupna vrijednost investicije je oko 1,7 milijuna kuna.

Što se tiče monografije, jako smo ponosni na svojih 40 godina tijekom kojih je izgrađen vodopskrbni sustav koji danas opskrbljuje vodom otok Pag, otok Rab, općinu Karlobag i dio grada Senja, ukupne dužine cjevovoda od Hrmotina do Koromačine 65 km sa prekidnim komorama i vodospremama te crpnom stanicom.

Obilježavanjem četrdeset godina postojanja i rada trgovačkog društva Vodovod Hrvatsko primorje –južni ogranak d.o.o. Senj još jednom svjedočimo  zajedničkom i uspješnom naporu odgovornih ljudi i stanovnika otoka Paga, otoka Raba, te Senja i Karlobaga o udruživanju znanja, iskustva i sredstva kako bi se ostvario projekt izgradnje vodoopskrbnog sustava koji će donijeti svima boljitak i napredak. Ovo Društvo dodatno povezuje Hrvatsko primorje i otoke Rab i Pag, koji su stoljećima upućeni jedni na druge te zajedno s ostalim komunalnim društvima razvija tehnički i tehnološki cijeli sustav vodoopskrbe ovog područja. Monografija kronološki opisuje razvoj Društva, njegove investicije i ulaganja u izgradnju infrastrukture, opisuje tehnologiju i tehnološke procese obrade vode, te navodi događaje i ljude koji su zaslužni za njegov razvoj.

Vodovod hrvatsko primorje- južni ogranak primjer je zajedničkog rada, jasnih ciljeva i uspješnog planiranja više jedinica lokalne samouprave koje je povezao zajednički cilj i interes, a to je redovita opskrba sa dostatnim količinama kvalitetne vode.

 

Na kraju ovog teksta, možemo konstatirali da smo započeli s budućnošću, nastavili sa sadašnjošću, a završili s prošlošću. To su upravo i vizija i duh ovog društva: pogled u budućnost, život u sadašnjosti, a ponos rezultatima iz prošlosti.

 

Komentari su zatvoreni.